KUS Księga udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o. o.)
Opis: KUS Księga udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o. o.)
Zarząd jest obowiązany prowadzić księgę udziałów, do której należy wpisywać nazwisko i imię albo firmę (nazwę) i siedzibę każdego wspólnika, adres, liczbę i wartość nominalną jego udziałów oraz ustanowienie zastawu lub użytkowania i wykonywanie prawa głosu przez zastawnika lub użytkownika, a także wszelkie zmiany dotyczące osób wspólników i przysługujących im udziałów.
Każdy wspólnik może przeglądać księgę udziałów. Nie mają go osoby trzecie, zastawnicy czy użytkownicy udziałów.
Po każdym wpisaniu zmiany zarząd składa sądowi rejestrowemu podpisaną przez wszystkich członków zarządu nową listę wspólników z wymienieniem liczby i wartości nominalnej udziałów każdego z nich oraz wzmianką o ustanowieniu zastawu lub użytkowania udziału.
Wpisy do księgi udziałów są tylko deklaratoryjne. Zdarzenia powodujące potrzebę ujawnienia wpisów zmieniających są skuteczne wobec spółki z chwilą powiadomienia o nich wraz z dowodem dokonania stosownej czynności, a nie z chwilą dokonania wpisu odzwierciedlającego daną czynność.
Natomiast inny jest charakter księgi akcyjnej, w której wpisy mają charakter konstytutywny.
Nieprowadzenie lub nieprawidłowe prowadzenie księgi może rodzić odpowiedzialność odszkodowawczą jak i karną. Odpowiedzialnością cywilną ponoszą członkowie zarządu wobec spółki za szkody wyrządzone działaniem bądź zaniechaniem sprzecznym z prawem. Na zasadach ogólnych odpowiadają oni wobec wspólników i innych osób zainteresowanych, którym brak księgi udziałów albo jej nierzetelne prowadzenie wyrządza szkodę.
Sąd rejestrowy nakłada grzywnę w wysokości do 20 000 zł na członka zarządu, który nie prowadzi księgi udziałów zgodnie z art. 188 § 1.
Podstawa prawna:
Cechy formularza:
Podobne z kategorii:
Najnowsze druki:
Grupa formularzy:
Nota prawna:
PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji. Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.