PrdpRU Pełnomocnictwo rodzajowe do prowadzenia rozmów i podpisania umów
Opis: PrdpRU Pełnomocnictwo rodzajowe do prowadzenia rozmów i podpisania umów
Podmiot zainteresowany przekazaniem prowadzenia swoich spraw innej osobie, ma możliwość dokonać tego udzielając jej odpowiednich pełnomocnictw. Dopuszczalne jest przekazanie zarówno pełnomocnictwa ogólnego, do prowadzenia wszelkich spraw, jak również pełnomocnictw dookreślonego gatunku spraw albo do dokonania ściśle określonej czynności. Zakres pełnomocnictwa zależy ściśle od woli podmiotu udzielającego. Mimo znacznej dowolności, istnieją ograniczenia co do przekazywania pełnomocnictwa ogólnego.
Pełnomocnictwo to obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebne jest pełnomocnictwo określające ich rodzaj, chyba że ustawa wymaga pełnomocnictwa do poszczególnej czynności. W każdym przypadku jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie.
Pełnomocnictwo do prowadzenia rozmów i podpisywania umów jest pełnomocnictwem rodzajowym, co oznacza, że obejmować może zawieranie i podpisywanie wielu umów określonego w pełnomocnictwie gatunku. Dopuszczalne jest ograniczenie pełnomocnictwa zarówno do rodzaju umów, okresu trwania, jak i do ich wartości, powyżej której pełnomocnik umów zawierać nie może.
Zawarcie umowy bez umocowania nie oznacza bezwzględnej nieważności dokonanej czynności. Jeżeli zawierający umowę jako pełnomocnik nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres, ważność umowy zależy bowiem od jej potwierdzenia przez osobę, w której imieniu umowa została zawarta. Druga strona może wyznaczyć osobie, w której imieniu umowa została zawarta, odpowiedni termin do potwierdzenia umowy. Po bezskutecznym upływie tego terminu i braku potwierdzenia umowa staje się nieważna. Dodatkowo, w braku potwierdzenia ten, kto zawarł umowę w cudzym imieniu, obowiązany jest do zwrotu tego, co otrzymał od drugiej strony w wykonaniu umowy, oraz do naprawienia szkody, którą druga strona poniosła przez to, że zawarła umowę nie wiedząc o braku umocowania lub o przekroczeniu jego zakresu.
Podstawa prawna:
Cechy formularza:
Podobne z kategorii:
Najnowsze druki:
Grupa formularzy:
Nota prawna:
PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji. Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.