UMP Ugoda zawarta między przedsiębiorcami
Opis: UMP Ugoda zawarta między przedsiębiorcami
W toku relacji gospodarczych uczestnicy rynku posiadają zarówno wspólne, jak i sprzeczne ze sobą interesy. Wynikać mogą one z zawartego kontraktu - umowy, mogą również być skutkiem czynu niedozwolonego, jakiego dopuściła się jedna ze stron wobec drugiej.
W jednym i drugim przypadku strony mogą dochodzić wzajemnych praw, w tym odszkodowania za działania, których dopuściła się druga strona. Dochodzone kwoty mogą wynikać ze szkód, ale mogą być również wynikiem utraconych korzyści, jakie udałoby się osiągnąć, gdyby nie działanie lub zaniechanie drugiej strony.
Dochodzenie odszkodowania co do zasady kończy się skierowaniem powództwa do sądu, gdyż strony nie są w stanie uznać roszczenia drugiej strony w postępowaniu pozasądowym.
Jeżeli obie strony dochodzą do wniosku, zarówno przed rozpoczęciem przewodu sądowego, jak i po jego rozpoczęciu, do chwili wydania wyroku w sprawie, że ze względu na koszty, przewlekłość postępowania lub inne przyczyny warto ustąpić z częścią roszczeń lub uznać w części roszczenia drugiej strony, możliwe jest zawarcie ugody. Ugoda może mieć miejsce zarówno przed sądem, organem mediacyjnym lub pojednawczym lub bezpośrednio między przedsiębiorcami. Ugoda powinna zostać zawarta co najmniej w formie pisemnej tak, by strony ustaliły, jaki jest ostateczny kształt zawartego porozumienia.
Nie ma znaczenia, czy ugoda zawierana jest między przedsiębiorcami, między konsumentami czy też między konsumentem a przedsiębiorcą. We wszystkich tych przypadkach zasady zawierania ugody powinny być takie same - strony jednoznacznie powinny ustalić umownie jaki kształt przyjmuje zawierane porozumienie.
Podstawa prawna:
Cechy formularza:
Podobne z kategorii:
Najnowsze druki:
Grupa formularzy:
Nota prawna:
PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji. Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.