WoPZ Wniosek o potwierdzenie okresu zatrudnienia
Opis: WoPZ Wniosek o potwierdzenie okresu zatrudnienia
Podstawowym potwierdzeniem okresu zatrudnienia pozostaje świadectwo pracy wydane przez pracodawcę w związku z wiążącym go z zakładem pracy stosunkiem pracy. Oprócz tego istnieje możliwość wystąpienia do byłego pracodawcy o potwierdzenie na piśmie okresu zatrudnienia na podstawie akt pracowniczych przechowywanych i archiwizowanych przez pracodawcę. Zaświadczenie może być wystawione przez pracodawcę lub też przez następcę prawnego pracodawcy.
Zgodnie z informacjami ZUS, dla celów emerytalno-rentowych, w tym także kapitału początkowego i świadczenia przedemerytalnego, dokumentami potwierdzającymi okresy zatrudnienia są:
- pisemne zaświadczenie zakładu pracy (pracodawcy),
- świadectwa pracy,
- legitymacja ubezpieczeniowa zawierająca wpisy dokonane przez pracodawców, z których wynika: data rozpoczęcia i zakończenia pracy, wymiar czasu pracy, rodzaj wykonywanej pracy, a wpisy potwierdzone są pieczątką zakładu pracy – pracodawcy oraz podpisem i pieczątką służbową pracodawcy lub upoważnionego pracownika,
- orzeczenie sądu.
Okresy zatrudnienia mogą być potwierdzone także dowodami pośrednimi, takimi jak:
- umowy o pracę i aneksy do tych umów (kolejne angaże),
- wpisy w książeczkowym dowodzie osobistym,
- legitymacje służbowe,
- legitymacje związków zawodowych, pisma kierowane przez pracodawcę do pracownika w czasie trwania zatrudnienia (np. o powołaniu, mianowaniu, zmianie angażu, przyznaniu nagrody, udzieleniu urlopu), jeżeli na ich podstawie można ustalić okres zatrudnienia,
- jeżeli z tych dowodów pośrednich wynika fakt zatrudnienia i można ustalić jego okres.
Podstawa prawna:
Cechy formularza:
Podobne z kategorii:
Najnowsze druki:
Grupa formularzy:
Nota prawna:
PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji. Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.