WUNL-N Wypowiedzenie umowy najmu lokalu mieszkalnego przez najemcę
Opis: WUNL-N Wypowiedzenie umowy najmu lokalu mieszkalnego przez najemcę
Strony w umowie dowolnie mogą ustalić termin wypowiedzenia umowy ze strony najemcy zawartej na czas nieoznaczony oraz oznaczony. Jeżeli strony nie ustaliły tych terminów, umowy zawartej na czas oznaczony nie można rozwiązać za pomocą wypowiedzenia, a w przypadku umowy zawartej na czas nieoznaczony obowiązują terminy ustawowe. W związku z tym, jeżeli najem lokalu jest na czas nieoznaczony, umowa najmu może być wypowiedziana:
- gdy czynsz jest płatny miesięcznie – na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego (art. 688 k.c.);
- gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc – najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego;
- gdy czynsz jest płatny miesięcznie – na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego;
- gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu – na trzy dni naprzód;
- gdy najem jest dzienny – na jeden dzień naprzód.
Jeżeli strony przewidziały w umowie rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia, zdarzenia takie pozwalają najemcy na wcześniejsze rozwiązanie umowy.
Jeżeli w chwili wydania najemcy rzecz miała wady, które uniemożliwiają przewidziane w umowie używanie rzeczy, albo jeżeli wady takie powstały później, a wynajmujący mimo otrzymanego zawiadomienia nie usunął ich w czasie odpowiednim, albo jeżeli wady usunąć się nie da, najemca może wypowiedzieć umowę najmu bez zachowania terminu wypowiedzenia.
Jeżeli wady najętego lokalu są tego rodzaju, że zagrażają zdrowiu najemcy lub jego domowników albo osób u niego zatrudnionych, najemca może również wypowiedzieć najem bez zachowania terminu wypowiedzenia, chociażby w chwili zawarcia umowy wiedział o tych wadach.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. 2005, nr 31, poz. 266 ze zm.).
Cechy formularza:
Podobne z kategorii:
Najnowsze druki:
Grupa formularzy:
Nota prawna:
PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji. Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.