PUZK Porozumienie w sprawie rozwiązania umowy o zakazie konkurencji
Opis: PUZK Porozumienie w sprawie rozwiązania umowy o zakazie konkurencji
W zakresie określonym w odrębnej umowie, pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność. Pracodawca, który poniósł szkodę wskutek naruszenia przez pracownika zakazu konkurencji przewidzianego w umowie, może dochodzić od pracownika wyrównania tej szkody.
Zakaz konkurencji istniejący po rozwiązaniu umowy o pracę obowiązywać będzie wyłącznie w przypadku, gdy pracownik i pracodawca zawrą w tym zakresie odpowiednią umowę, z której wynika prawo do uzyskiwania przez pracownika odszkodowania. Odszkodowanie nie może być niższe od 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji; odszkodowanie może być wypłacane w miesięcznych ratach.
Zakaz konkurencji przestaje obowiązywać przed upływem terminu, na jaki została zawarta umowa przewidziana w tym przepisie, w razie ustania przyczyn uzasadniających taki zakaz lub niewywiązywania się pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowania. Jeżeli umowa dopuszcza ziszczenie się zdarzeń, po których zakaz nie będzie obowiązywał, po ich wystąpieniu możliwe jest zaprzestanie stosowania zakazu konkurencji. Na podobnej zasadzie dopuszczalne jest ustalenie w umowie o zakazie konkurencji okresu wypowiedzenia umowy.
Odpowiednio zgodną wolą stron dojść może do porozumienia w sprawie rozwiązania umowy o zakazie konkurencji obowiązującego pracownika i pracodawcę (wolność kontraktowa stron). W takim przypadku niezbędne jest złożenie odpowiednich zgodnych oświadczeń woli przez obie strony umowy.
Podstawa prawna:
Cechy formularza:
Podobne z kategorii:
Najnowsze druki:
Grupa formularzy:
Nota prawna:
PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji. Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.