UWAdS Umowa o wniesieniu aportu do spółki
Opis: UWAdS Umowa o wniesieniu aportu do spółki
Zarówno w momencie założenia spółki, jak i w okresie późniejszym możliwe są wkłady na kapitał podmiotu nie tylko w gotówce, ale również w postaci majątku. Taki wkład wnoszony jest poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki.
Przedmiotem aportu mogą być nie tylko rzecz ale również prawa czy też wszelkiego rodzaju know how - wartości niematerialne i prawne.
Sama uchwała spółki o podwyższeniu kapitału oraz emisji udziałów/akcji w zamian za aport nie jest wystarczająca do tego, by doszło do nabycia własności aportu przez spółkę. Dodatkowym elementem jest zawarcie pomiędzy spółką a wnoszącym aport odrębnej umowy zobowiązująco – rozporządzającej przedmiotem wkładu wskazywanego w umowie.
Umowa powinna szczegółowo określać przedmiot aportu jego wartość i zasady wyceny, czynić zobowiązanie do przekazania tego przedmiotu spółce oraz stanowić rozporządzenie tym przedmiotem. Wskazana powinna być również data faktycznego wydania aportu spółce oraz data objęcia udziałów lub akcji wydawanych w zamian za aport. Odpowiednio określeniu powinna podlegać wartość obejmowanych udziałów.
W efekcie czynność, gdy wystąpi nadwyżka wartości przedmiotu aportu ponad wartość wydawanych udziałów/akcji, trafia ona na kapitał zapasowy jako agio.
Podstawa prawna:
Cechy formularza:
Podobne z kategorii:
Najnowsze druki:
Grupa formularzy:
Nota prawna:
PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji. Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.