WoOWKE Wniosek o obniżenie wysokości kosztów egzekucyjnych
Opis: WoOWKE Wniosek o obniżenie wysokości kosztów egzekucyjnych
Dłużnik (a także wierzyciel), na którego nałożone zostały zbyt wysokie w jego przekonaniu koszty prowadzenia egzekucji komorniczej, może zwrócić się do właściwego sądu z wnioskiem o obniżenie tych kosztów. Wniosek wnosi się w terminie 7 dni od dnia uzyskania informacji o ściągnięciu opłaty albo od dnia doręczenia postanowienia:
- w którym wzywa dłużnika do uiszczenia należności z tego tytułu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.
- w którym wzywa wierzyciela do uiszczenia należności z tego tytułu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.
Do wniosku, stosuje się odpowiednio przepisy o skardze na czynności komornika wskazane w art. 767-7674 Kodeksu postępowania cywilnego.
Po rozpoznaniu wniosku sąd może, uwzględniając w szczególności nakład pracy komornika lub sytuację majątkową wnioskodawcy oraz wysokość jego dochodów, obniżyć wysokość opłat.
Z samego brzmienia przepisu wynika, że przesłanki stosowania omawianej instytucji nie zostały wymienione enumeratywnie, jednak szczególną wagę przykłada się do wskazanych w przepisie przyczyn. Jednocześnie jednak takie przesłanki jak na przykład: stosunkowo niewielka kwota egzekwowanej grzywny w porównaniu z naliczonymi kosztami oraz dobrowolne spełnienie przez wierzyciela nałożonej na niego grzywny bez jakiejkolwiek wiadomości o wszczętym postępowaniu egzekucyjnym - również powinny być wzięte pod uwagę przy badaniu zasadności naliczonych kosztów egzekucyjnych.
Podstawa prawna:
Cechy formularza:
Podobne z kategorii:
Najnowsze druki:
Grupa formularzy:
Nota prawna:
PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji. Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.