WUO Wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego
Opis: WUO Wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego
Pracownik-ojciec wychowujący dziecko może korzystać z urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż:
- do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia albo
- do upływu 12 miesięcy od oddania uprawomocnienia się postępowania orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.
Urlopu ojcowskiego udziela się na pisemny wniosek pracownika - ojca wychowującego dziecko, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu; pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.
Za czas urlopu ojcowskiego przysługuje zasiłek na warunkach zasiłku macierzyńskiego.
Po zakończeniu urlopu, pracodawca dopuszcza pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu.
Urlop ojcowski jest niezależny od pozostałych urlopów związanych z rodzicielstwem przysługujących ojcu dziecka:
- urlopu macierzyńskiego - po rezygnacji z niego przez matkę dziecka, która wykorzysta po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego,
- urlopu macierzyńskiego – w części urlopu macierzyńskiego odpowiadającej okresowi, w którym pracownica uprawniona do urlopu wymaga opieki szpitalnej ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem
- dodatkowego urlopu macierzyńskiego – dzieląc go z matką dziecka lub wykorzystując w całości,
- urlopu rodzicielskiego – dzieląc go z matką dziecka lub wykorzystując w całości,
- urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego – w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie – w związku z przysposobieniem lub występowaniem jako rodzina zastępcza.
Podstawa prawna:
Cechy formularza:
Podobne z kategorii:
Najnowsze druki:
Grupa formularzy:
Nota prawna:
PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji. Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.