Wersja: 27.08.2013
| Pobrań: 937
| Obowiązuje
od: 2013-08-27
do: 2014-10-20
Opis: ZUS RW-73 (archiwalny) Oświadczenie o osiąganiu przychodu
Osoba, która uprawniona jest do emerytury/emerytury pomostowej, renty, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego jest zobowiązana do powiadomienia Oddziału ZUS o podjęciu oraz o zaprzestaniu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczeń społecznych, z której uzyskuje przychód.
Obowiązek nie dotyczy osób uprawnionych do emerytury, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, ustalony dla kobiet i mężczyzn indywidualnie, w zależności od daty urodzenia.
Oświadczenie należy złożyć w terenowej jednostce organizacyjnej ZUS właściwej dla miejsca zamieszkania świadczeniobiorcy.
Oświadczenie powinno zawierać dane identyfikacyjne świadczeniobiorcy (nazwisko, imię pierwsze, numery PESEL i NIP, a w przypadku braku numeru PESEL i/lub NIP - serię i numer dowodu osobistego lub paszportu) oraz dane adresowe.
Oprócz danych identyfikacyjnych świadczeniobiorca na formularzu oświadcza z jakiego tytułu osiąga przychód oraz w jakiej wysokości (nie powodującej zawieszenia lub zmniejszenia świadczenia, powodującej zmniejszenie świadczenia, powodującej zawieszenie świadczenia). W przypadku innej wysokości świadczeniobiorca zobowiązany jest powiadomić o tym Oddział ZUS.
W celu ustalenia, czy osiągany w minionym roku przychód uzasadniał wypłatę świadczenia w pełnej, czy w zmniejszonej wysokości albo uzasadniał zawieszenie wypłaty, jest Pan(i) zobowiązany(a) do końca lutego każdego roku powiadomić Oddział ZUS o łącznej kwocie przychodu osiągniętego w ubiegłym roku kalendarzowym lub – w celu umożliwienia rozliczenia w najkorzystniejszy sposób – o kwocie przychodów osiągniętych w poszczególnych miesiącach. Jeżeli przychód jest osiągany z więcej niż jednego tytułu – należy wskazać przychody uzyskane ze wszystkich tytułów.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze
zm.); Ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U.
z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.); Ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. Nr 237, poz. 1656 ze zm.); Ustawa z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (Dz.U. Nr 97, poz. 800 ze zm.); Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).
Nota prawna:
PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji. Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.
Format XML dla programistów: