PRUPWE Porozumienie w sprawie rozwiązania umowy o pracę w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego przez pracownika
Opis: PRUPWE Porozumienie w sprawie rozwiązania umowy o pracę w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego przez pracownika
Wypowiedzenie umowy o pracę, w przypadku której wyłączną rozwiązania umowy jest osiągnięcie wieku emerytalnego jest naruszeniem podstawowych uprawnień pracowniczych, w szczególności dyskryminacją pracownika ze względu na wiek.
Rozwiązanie umowy ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego powinno odbywać się zatem za porozumieniem stron lub też poprzez wypowiedzenie umowy z przyczyn innych niż wiek – np. redukcja etatu, redukcja zatrudnienia restrukturyzacja zakładu pracy. W przeciwnym wypadku pracodawca narazi się na odpowiedzialność odszkodowawczą lub pozew o przywrócenie do pracy.
Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa. Pracownikowi w ostatnich latach przed osiągnięciem wieku emerytalnego przysługuje ochrona co do możliwości rozwiązania umowy. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Pracodawca może wypowiedzieć warunki pracy lub płacy takiemu pracownikowi, jeżeli wypowiedzenie stało się konieczne ze względu na:
- wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do której pracownik należy;
- stwierdzoną orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy albo niezawinioną przez pracownika utratę uprawnień koniecznych do jej wykonywania.
Podstawa prawna:
Cechy formularza:
Podobne z kategorii:
Najnowsze druki:
Grupa formularzy:
Nota prawna:
PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji. Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.