UoPpZ Umowa o pomocy przy zbiorach
Opis: UoPpZ Umowa o pomocy przy zbiorach
Oprócz standardowej umowy o pracę, rolnik ma prawo zawierać, korzystną pod względem rozliczeń podatkowych oraz ubezpieczeniowych – umowę o pomocy przy zbiorach. Do umowy takiej nie stosuje się przepisów kodeksu pracy – umowa zawierana jest na zasadzie podobnej do umowy zlecenie, jednak okres przez który można zatrudniać pomocnika nie może rocznie przekraczać 180 dni w roku. Na podstawie umowy pomocnik może wykonywać wyłącznie określone czynności, tj.
- zbieranie chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół lub roślin zielarskich;
- usuwanie zbędnych części roślin;
- klasyfikowanie lub sortowanie zerwanych lub zebranych chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół lub roślin zielarskich, lub wykonywanie innych czynności mających na celu przygotowanie chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół lub roślin zielarskich do transportu, przechowywania lub sprzedaży lub związanych z pielęgnowaniem i poprawą jakości plonów.
W zakresie pozostałych prac, jakie rolnik chciałby powierzyć pomocnikowi, należy zawierać osobną umowę cywilnoprawną.
Rolnik ma obowiązek dbałości o przestrzeganie przy umowie o pomocy przy zbiorach standardowych przepisów o bezpieczeństwie w pracy. Pomocnika obejmuje również ubezpieczenie wypadkowe w przypadku wypadku przy pracach rolnych.
Pomocnik otrzymuje wynagrodzenie na podstawie samodzielnie przygotowywanego rachunku. Samodzielnie odpowiada również za zgłoszenia do organów skarbowych i ZUS oraz za płatności z tego tytułu. Rolnik nie jest płatnikiem składek ani zaliczek na podatek z tytułu zawieranej umowy.
Podstawa prawna:
Załączniki do formularza:
Cechy formularza:
Podobne z kategorii:
Najnowsze druki:
Grupa formularzy:
Nota prawna:
PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji. Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.