WoSoZNP Wniosek o stwierdzenie oraz zwrot nadpłaty podatku
Opis: WoSoZNP Wniosek o stwierdzenie oraz zwrot nadpłaty podatku
Podatnik ma prawo, w razie stwierdzenia nadpłaty podatku, złożyć wniosek o jej stwierdzenie. W przypadku uznania samej nadpłaty podatnik może wnioskować o zwrot lub o zaliczenie nadpłaty na poczet bieżących i przyszłych zobowiązań podatkowych. Szczegółowo określają kolejność zaliczania nadpłaty na poczet zobowiązań podatkowych.
Nadpłaty wraz z ich oprocentowaniem podlegają zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, odsetek za zwłokę oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie ich braku podlegają zwrotowi z urzędu, chyba że podatnik złoży wniosek o zaliczenie nadpłaty w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, jednak nadpłaty, których wysokość nie przekracza wysokości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym, podlegają z urzędu zaliczeniu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, odsetek za zwłokę oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie ich braku - na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, chyba że podatnik wystąpi o ich zwrot.
W sprawach zaliczenia nadpłaty na poczet zaległych oraz bieżących zobowiązań podatkowych wydaje się postanowienie, na które służy zażalenie. W większości przypadków zaliczenie nadpłaty na poczet zaległości podatkowych następuje z dniem powstania nadpłaty, co ogranicza wysokość należnych odsetek za zwłokę od innych zaległości podatkowych. W części przypadków jednak zaliczenie następuje dopiero z dniem złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty. Podatnik powinien sprawdzić konkretny przypadek w przypadku wystąpienia u niego nadpłaty.
Podstawa prawna:
Cechy formularza:
Formularze archiwalne:
Podobne z kategorii:
Najnowsze druki:
Grupa formularzy:
Nota prawna:
PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji. Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.