ZUS-US-WSW-01 (archiwalny) Wniosek o transfer/wypłatę środków z subkonta ubezpieczonego na rzecz współmałżonka
Opis: ZUS-US-WSW-01 (archiwalny) Wniosek o transfer/wypłatę środków z subkonta ubezpieczonego na rzecz współmałżonka
TRANSFER DLA WSPÓŁMAŁŻONKA
(art. 40e ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych)
Zgodnie z art. 40e ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2013 r. poz. 1442 ze zm.) w powiązaniu z art. 126 i 131 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz.U. z 2013 r. poz. 989 ze zm.), jeżeli ubezpieczony, dla którego Zakład prowadzi subkonto, pozostawał w związku małżeńskim, część składek zewidencjonowanych na subkoncie, która w wyniku podziału przypada współmałżonkowi, jest ewidencjonowana na subkoncie współmałżonka – w zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej.
W przypadku, gdy współmałżonek osoby zmarłej nie posiada subkonta w ZUS, Zakład zakłada subkonto i przekazuje na nie należne środki.
WNIOSEK O TRANSFER/WYPŁATĘ
Zgodnie z art. 40e ust. 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2013 r. poz. 1442 ze zm.) w powiązaniu z art. 132 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz.U. z 2013 r. poz. 989 ze zm.), w przypadku, gdy małżonek zmarłego nabywa prawo do środków zgromadzonych na subkoncie, jako osoba uprawniona wskazana przez zmarłego albo jako spadkobierca, przypadającą mu w wyniku podziału część składek zewidencjonowanych na subkoncie osoby zmarłej, ewidencjonuje się na jego subkoncie, jeżeli zażąda przekazania środków zmarłego na swoje subkonto.
W razie braku żądania przekazania środków zmarłego na subkonto współmałżonka, kwota zostanie wypłacona.
Podstawa prawna:
Cechy formularza:
Formularze archiwalne:
Podobne z kategorii:
Najnowsze druki:
Grupa formularzy:
Nota prawna:
PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji. Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.